osteopatia/rehabilitacja/dietetyka/trening personalny/ masaż leczniczy

Komosa ryżowa, inaczej quinoa lub ryż peruwiański, to pseudozboże, tzn. roślina, która wytwarza bogate w skrobię nasiona, lecz w rzeczywistości nie jest zbożem. Nazywana jest „świętym zbożem Inków”, „złotym ziarnem Inków” i „matką zbóż”.

Komosa ryżowa wykazuje wyjątkowe właściwości zdrowotne i odżywcze, dlatego zaliczana jest do grupy produktów superfoods. Jest źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Tradycyjne zboża są bardzo ubogie w te aminokwasy. Dodatkowo zawartość białka w komosie ryżowej jest dość wysoka. W związku z tym może być ona alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego i znaleźć się w diecie wegetarian oraz wegan, którzy dzięki komosie mogą uzupełnić niedobory aminokwasów egzogennych.

Quinoa jest ponadto bogactwem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolenowy, oleinowy i linolowy), wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera także saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Ponadto nasiona komosy wykazują właściwości antyoksydacyjne, dzięki zawartości wyjątkowo dużej ilość flawonoidów (spośród których dominują kwercetyna i kampferol). Należy podkreślić, iż tradycyjne zboża wcale nie zawierają flawonoidów, co na ich tle czyni komosę ryżową wyjątkową.

mgr Natalia Zbroja- dietetyk