osteopatia/rehabilitacja/dietetyka/trening personalny/ masaż leczniczy

Czy powinniśmy bać się cholesterolu?

1. Cholesterol jest oznaką zdrowia.

2. Cholesterol nie ma żadnego wpływu na rozwój miażdżycy czy na zawał serca.

3. Wysoki poziom cholesterolu wiąże się z dłuższym życiem i mniejszym ryzykiem raka.

Za co odpowiedzialny jest cholesterol w naszych organizmach?

-jest prekursorem ważnych hormonów płciowych;
-jest budulcem układu nerwowego;
-pozytywnie wpływa na przewodnictwo w układzie nerwowym i na procesy myślowe;
-jest jednym ze źródeł energii.

Wysoki cholesterol jest niezwykle szkodliwy – MIT!

Obniżanie poziomu cholesterolu może być w interesie koncernów farmaceutycznych. Statyny, czyli leki obniżające stężenie cholesterolu to przemysł wart miliardy dolarów. Konsekwencją przyjmowania statyn jest obniżenie hormonów płciowych, szczególnie testosteronu, mniejsza żywotność, gorsze myślenie i kojarzenie faktów. Mniej cholesterolu to także mniej budulca dla układu nerwowego, mniej surowca energetycznego, itp itd. Zaleca się ograniczanie tłuszczu w diecie, promując jednocześnie dietę wysokowęglowodanową (zboża i gluten), która przyczynia się do rozwoju kolejnych schorzeń takich, jak cukrzyca typu II.

Cały spisek farmaceutyczny doprowadził do tego, że górne normy poziomu cholesterolu były wielokrotnie obniżane. Im niżej znajduje się górna granica normy zdrowotnej, tym więcej osób klasyfikuje się do codziennego przyjmowania statyn. Każdego dnia, do końca życia.

Światowy przemysł farmaceutyczny naciska na naukowców i lekarzy, a ci zaniżają prawidłową normę zawartości cholesterolu we krwi do 200 mg/dl. Na całym świecie przyjmuje się, że średnia wartość stężenia cholesterolu dla osoby dorosłej wynosi 250 mg/dl. Stężenie cholesterolu jest zaś zależne od obciążenia organizmu. U niektórych osób może wynosić od 300 mg/dl do 350 mg/dl i jest korzystną oznaką wzmożonej witalności organizmu. A nie znakiem choroby.

Poziom cholesterolu nie zależy od tego, co i jak jemy. Zależy od wątroby, która produkuje go tyle, ile w danej chwili organizm potrzebuje. W trakcie obciążenia organizmu, poziom cholesterolu we krwi może wzrosnąć do wartości 400 mg/dl. Tym sposobem przy pomocy zaniżonych norm na poziom cholesterolu 80 % dorosłych ludzi zaleca się branie leków na obniżenie cholesterolu.

Podawanie chemicznych statyn obniżających poziom cholesterolu jest całkowicie bezcelowa, często szkodliwa.

Nie powinniśmy się więc bać cholesterolu!

1. Nie jest on śmiertelną trucizną.

2. Jest lipidem niezbędnym do życia.

3. Znajduje się we wszystkich komórkach i wpływa na większość funkcji życiowych.

mgr Natalia Zbroja- dietetyk