osteopatia/rehabilitacja/dietetyka/trening personalny/ masaż leczniczy

Korzeń maca (Lepidium meyenii lub Lepidum peruvianum) to warzywo korzeniowe, którego właściwości i działanie są wykorzystywane przez mieszkańców Peru od tysięcy lat. Inne nazwy korzenia maca to peruwiański żeń-szeń, skarb Inków lub naturalna viagra. Tradycyjna medycyna peruwiańska zaleca stosowanie korzenia maki przede wszystkim na wzmocnienie. Jest także sprawdzonym sposobem na złagodzenie dokuczliwych objawów towarzyszących miesiączce i menopauzie oraz środkiem na potencję i na płodność. Maca zapobiega ponadto osteoporozie oraz zwiększa masę mięśniową.

Korzeń maca – wartości odżywcze:

Korzeń maki dostarcza organizmowi prawie wszystkie niezbędne aminokwasy (zawiera ich 18). Profil tych aminokwasów jest bardzo podobny do nasion roślin strączkowych.
Korzeń maca zawiera około 70% węglowodanów ogółem, w tym 20% błonnika pokarmowego.

Sproszkowany korzeń maki składa się z tłuszczu w około 4%. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych wynosi aż 70,7%, a nasyconych 23,9%. Proporcja tych kwasów tłuszczowych jest bardzo korzystna dla zdrowia.

Ponadto korzeń maca jest multiwitaminą, obfituje w witaminy takie jak A, B1, B2, B6, C i E, oraz jest źródłem składników mineralnych – wapnia, żelaza, miedzi, cynku, manganu, potasu i sodu.

Korzeń maca jest uważany za „superżywność” (superfood), czyli żywność, która w swoim składzie zawiera wyjątkowo cenne dla organizmu człowieka składniki.

Korzeń można kupić w formie proszku lub suplementu w kapsułkach. Proszek ma wyjątkowy smak i idealnie nadaje się jako dodatek do owocowych koktajli czy zielonych smoothies. Świetnie komponuje się ponadto z jogurtem naturalnym oraz poranną owsianką. Polecam spróbować- warto!

mgr Natalia Zbroja- dietetyk